Apikotomija je oralnokirurški zahvat koji se provodi kako bi se uklonio vrh korijena zuba zajedno s okolnim inficiranim tkivom. Ovaj postupak, poznat i kao resekcija korijenskog vrha, često je zadnja opcija kada endodontski tretman (liječenje korijenskog kanala) ne uspije ili nije dovoljan za uklanjanje infekcije.

Kada je potrebna apikotomija?

Zahvat se obično preporučuje kada je na zubu već napravljen standardni tretman korijenskog kanala, ali on nije dovoljan da se zub spasi i spriječe daljnje komplikacije.

U slučajevima kada postoji anatomski problem s vrhom korijena, kao što je jedan korijen koji se nagurava u prostor korijena pored njega, apikotomija može biti korisna u sprječavanju problema koji bi kasnije mogli utjecati na više zuba.

Ako vam stomatolog preporučuje apikotomiju, to je zato što nema prave alternative osim uklanjanja cijelog zuba. U tom slučaju trebat će vam implantat, most ili djelomična proteza koja će spriječiti pomicanje obližnjih zuba.

Možda će vam također trebati apikotomija za:

  • uklanjanje naslage kalcija u korijenskom kanalu
  • pronalazak i liječenje problema koji se ne vide na rendgenskoj snimci
  • liječenje prijeloma
  • liječenje zuba s dodatnim korijenom koji se ne može liječiti na drugi način
  • liječenje gubitka koštane mase koji uzrokuje klimanje zubi
  • uklanjanja korijena koji ima rupu

Apikotomija se često koristi i za ozljede zuba kod jdece. Ako je zub slomljen ili napuknut nakon udarca, ovaj postupak može pomoći u spašavanju zuba.

Kako se izvodi apikotomija?

Prije apikotomije će oralni kirurg ili stomatolog eventualno tražiti rendgenske snimke zuba i čeljusti kako bi vidio što se događa s vidi što se događa s korijenskim kanalom, korijenjem i okolnom kosti i tkivom. Postupak započinje lokalnom anestezijom kako bi se pacijent osjećao ugodno. Stomatolog ili oralni kirurg zatim pravi mali rez na desni kako bi dobio pristup vrhu korijena zuba. Nakon uklanjanja inficiranog tkiva i vrha korijena, područje se čisti i ispunjava posebnim materijalom za zatvaranje kanala. Nakon postupka, desni se zatvaraju šavovima. S vremenom će kost zacijeliti oko korijena.

Apikotomija obično traje 30 do 90 minuta, a položaj zuba i složenost strukture korijena mogu utjecati na potrebno vrijeme.

Je li postupak apikotomije bolan?

Sam postupak ne uzrokuje veliku nelagodu. To je manji zahvat koji se izvodi u ordinaciji vašeg stomatologa i ne zahtijeva opću anesteziju. Obično se nakon toga možete sami odvesti kući i sljedeći dan se vratiti svojim normalnim aktivnostima.

Normalno je da imate manje krvarenje nakon zahvata budući da su vam desni prerezane i zašivene, ali to bi trebalo nestati nakon 1 do 2 sata. Odmorite se uzdignute glave kako biste usporili protok krvi i zaustavili krvarenje.

Ako se pojavi određena bol, možete ju ublažiti protuupalnim lijekovima poput ibuprofena. Ako imate infekciju, stomatolog bi vam mogao dati antibiotike koje je potrebno uzeti ih prema uputama.

Konci se obično uklanjaju unutar tjedan dana. Morat ćete pažljivo četkati zube i čistiti ih koncem u blizini mjesta operacije dok su šavovi na mjestu. Redoviti pregledi i održavanje oralne higijene ključni su za sprječavanje budućih problema.

Apikotomija je specijalizirani postupak koji može spasiti zub kada drugi tretmani nisu učinkoviti. Ako imate dugotrajne probleme s infekcijama ili bolovima u zubima, konzultirajte se s vašim stomatologom kako biste razmotrili sve dostupne opcije liječenja.

Apikotomije se obično preporučuju ako je zahvat korijenskog kanala bio neuspješan i postoji infekcija prisutna oko vrha korijena zuba.

Imajte na umu da je alternativa apikotomiji uklanjanje cijelog zuba. Dakle, ako vam stomatolog preporuči operaciju vrha korijena, ozbiljno razmislite o tome, jer bi se infekcija oko jednog od vaših zuba mogla proširiti, uzrokujući ozbiljne probleme sa zubima.

Izvori:

healthline.com (2020). Apicoectomy: What to Know Before and After. Preuzeto s:

https://www.healthline.com/health/dental-and-oral-health/apicoectomy#risks, 2.8.2024.

webmd.com (2021). What to Know About an Apicoectomy. Preuzeto s:

https://www.webmd.com/oral-health/what-to-know-about-an-apicoectomy, 2.8.2024.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)