Urinarna inkontinencija je čest, ali često zanemaren problem koji značajno utječe na kvalitetu života oboljelih. Među inovativnim terapijama koje nude učinkovito i neinvazivno rješenje posebno se ističe magnetski stolac. Ova metoda koristi magnetsku stimulaciju za jačanje mišića zdjeličnog dna, poboljšanje cirkulacije i smanjenje simptoma inkontinencije.

Kako točno magnetski stolac funkcionira, kome je namijenjen te kakvi se rezultati mogu očekivati, otkriva nam dr. Adelina Hrkač, specijalist urolog, subspecijalist neurourologije i urodinamike, FEBU, iz Specijalne bolnice Sv. Katarina, koja s nama dijeli svoja saznanja i iskustva s ovom naprednom terapijom.

Što je magnetski stolac i kako funkcionira u liječenju urinarne inkontinencije?

Magnetski stolac ili magnetska stolica je uređaj namijenjen magnetskoj stimulaciji tkiva u donjim dijelovima kralježnice i zdjelici. Mehanizam djelovanja je na način da stvara elektromagnetsko polje koje inducira električne impulse u ciljnim tkivima, aktivirajući pritom živčane i mišićne stanice, kao i razne receptore uključene u neuralne krugove. Rezultat ovih procesa je kontrakcija i relaksacija mišića i mišićnih skupina, neuromodulacija boli, te povećanje protoka krvi kroz krvne žile. Cilj magnetske stimulacije je ublažavanje bolova, smanjenje upale, poboljšanje cirkulacije, opuštanje i kontrakcija mišića, ali i poboljšanje urinarne i seksualne funkcije, a sve to doprinosi općem unapređenju kvalitete života korisnika. Terapija se provodi u sjedećem položaju, pri čemu su pacijenti udobno smješteni u fotelji opremljenoj magnetom koji stvara elektromagnetsko polje unutar tijela. Elektromagnetski valovi prolaze kroz odjeću, omogućavajući primjenu terapije bez potrebe za skidanjem odjeće, kao i bez umetanja sondi ili iglica u ili na tijelo. Ova terapija nudi ugodno i sigurno iskustvo, čineći je idealnim rješenjem za sve one koji traže učinkovitu, a neinvazivnu pomoć u liječenju svojih tegoba.

Koje su glavne prednosti funkcionalne magnetske stimulacije u odnosu na druge metode liječenja inkontinencije?

Magnetna stimulacija nudi brojne prednosti, uključujući sigurnost, neinvazivnost i bezbolnost, kao i visoki nivo udobnosti prilikom primjene. Terapija na magnetskoj stolici ne zahtijeva učenje ili dodatni angažman korisnika. Osim toga, magnetska stimulacija ima višestruke istovremene učinke, čime se smanjuje potreba za drugim metodama liječenja koje zahtijevaju više vremena i sredstava.

Koji pacijenti su idealni kandidati za terapiju magnetskim stolcem?

Idealni kandidati za terapiju magnetskim stolicom su osobe koje pate od urinarne inkontinencije, bilo da se radi o stresnoj inkontinenciji koja se javlja kao posljedica slabosti mišića dna zdjelice; urgentnoj inkontinenciji koja se javlja u sindromu prekomjerno aktivnog mokraćnog mjehura ili miješanoj inkontinenciji koja je kombinaciju dviju prethodno opisanih. Također, kandidati za magnetsku stimulaciju zdjelice su osobe sa sindromom prekomjerno aktivnog mokraćnog mjehura, kroničnom upalom mokraćnog mjehura ili prostate, sindromom kronične boli i seksualnom disfunkcijom. Magnetska stimulacija koja se pritom ostvaruje može biti efikasna i kao samostalna terapija, ali i u kombinaciji s drugim metodama liječenja navedenih bolesti i stanja.

Koliko je tretmana potrebno da bi pacijenti osjetili poboljšanje?

Kada pričamo o broju tretmana potrebnih da bi nastupilo subjektivno poboljšanje, u većini kliničkih studija provedenih na temu terapije magnetnom stimulacijom, terapija se provodila kroz 6-20 sesija tijekom razdoblja od 2 do 8 tjedana, 1 do 3 puta tjedno u trajanju od 20 do 30 minuta. Naravno, već nakon nekoliko primjena magnetne stimulacije zdjelice, pacijenti osjećaju određeno poboljšanje koje se kumulativno povećava sa svakom sljedećom primjenom terapije.

Može li se magnetski stolac koristiti kao prevencija slabljenja mišića zdjelice, primjerice nakon poroda?

Magnetski stolac se apsolutno može koristiti kao prevencija slabljenja mišića zdjelice. Dodatno, može se koristiti i u svrhu rehabilitacije mišića dna zdjelice oštećenih tijekom trudnoće i vaginalnog poroda kod žena, te nakon radikalnog operativnog liječenja karcinoma prostate kod muškaraca. Radi se o specifičnim indikacijama koje obuhvaćaju naročito ranjive skupine ljudi – trudnice i onkološke bolesnike –  koji često ostaju zanemareni, čime im se nenamjerno uskraćuje potrebna pomoć.

Postoje li kontraindikacije ili osobe koje ne smiju koristiti ovu terapiju?

Kontraindikacije za ovu vrstu terapije, koje su djelomično uvjetovane prirodom elektromagnetskog polja, a djelomično i specifičnim patologijama ili bolestima koje se javljaju u zdjelici i zdjeličnim organima. Kontraindikacije za magnetsku stolicu su prisutnost srčanog pacemakera, ugrađeni feromagnetični metalni implantati, teške aritmije, ozbiljna neurološka stanja, nedavne frakture zdjelice, akutne upale (uključujući genitourinarne infekcije), aktivni maligni tumori, veliki miomi maternice, prolaps maternice trećeg stupnja, krvareći ili upaljeni hemoroidi, sumnja na uretralnu i/ili vezikovaginalnu fistulu, teška slabost uretralnog sfinktera i duboka venska tromboza. Osobe s navedenim bolestima i stanjima ne smiju koristiti ovu vrstu terapije, a u slučaju bilo kakve nedoumice, uputno je da se obrate svom liječniku obiteljske medicine ili nadležnom specijalistu.

Kakav je osjećaj tijekom tretmana i je li on bolan ili neugodan za pacijenta?

Ovisno o terapijskoj indikaciji i modalitetu primjene, tijekom magnetske stimulacije mogu se javiti osjećaji vibracije, kontrakcije ili topline u dijelovima zdjelice, najčešće u predjelu vagine, međice, završnog dijela debelog crijeva i stražnjice. Iznimno rijetko, tijekom magnetske stimulacije se može javiti bolni osjećaj, najčešće u predjelu vagine, koji je nizak intenzitetom i ne zahtijeva prekid tretmana. Drugim riječima, u velikoj većini slučajeva, tretman magnetskom stimulacijom je ugodan i bezbolan.

Postoje li znanstveni dokazi koji potvrđuju učinkovitost magnetske stimulacije u liječenju inkontinencije?

Postoje mnogi znanstveni dokazi o učinkovitosti magnetske stimulacije proizašli iz brojnih kliničkih studija koje su istraživale učinak primjene magnetne stimulacije zdjelice kod osoba s inkontinencijom urina, ali i kod onih s kroničnim zdjeličnim bolnim sindromom. Sva istraživanja su prethodno prošla rigorozne provjere, te su provedena u skladu s važećim etičkim kodeksima i po preporukama struke. Dakle, ovdje se ne radi o nadriliječništvu, već je riječ o znanstveno dokazanoj metodi liječenja konkretnih uroloških bolesti i popratnih funkcionalnih poremećaja mokrenja.

Može li se ova metoda kombinirati s drugim terapijama, poput Kegelovih vježbi ili lijekova?

Ova metoda se svakako može koristiti u kombinaciji s drugim metodama liječenja poput Kegelovih vježbi ili lijekova koje koristimo pri liječenju, primjerice, urgentne inkontinencije urina. No, nije ni zanemariv učinak promjena u životnim navikama koje apsolutno svi mogu primijeniti na svakodnevnoj bazi. Adekvatnim unosom tekućine, smanjenjem konzumacije iritansa mokraćnog mjehura poput ljute hrane, alkoholnih, gaziranih i kofeiniziranih napitaka, izbjegavanjem slatkiša i pušenja, kao i reguliranjem stolice i tjelesne težine, možemo značajno pridonijeti zdravlju urinarnog trakta. Osim toga, bihevioralnim tehnikama, primjerice, korištenjem metoda opuštanja, kognitivno-bihevioralne terapije, raznih tehnika disanja i mindfulness vježbi, možemo utjecati na naš živčani sustav i olakšati simptome povezane s disfunkcijom zdjelice i zdjeličnih organa.

Kakva su iskustva pacijenata koji su prošli terapiju magnetskim stolcem – bilježe li dugotrajna poboljšanja?

Iskustva nam kažu da pacijenti i pacijentice bilježe dugotrajna poboljšanja nakon terapije magnetnom stolicom. Mnogi izvještavaju o poboljšanjima nakon nekoliko tjedana liječenja, dok se benefit osjeća i od nekoliko mjeseci do više od godine dana. Nekima za optimalne rezultate mogu biti potrebni periodični tretmani održavanja, no načelno, očekuje se terapijski efekt unutar klinički određenog terapijskog hodograma.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)